ZEYTİNDALI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

ZEYTİNDALI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

Türkiye’de ilk kez bir Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen kısa film yarışması olma özelliğini taşıyan “Muradiye OSB Zeytin Dalı Kısa Film Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu!

Jüride Aytaç Şaşmaz, Mehmet Usta, Naim Kanat, Sinan Sertel ve Halil Kardaş gibi yönetmen, yapımcı ve oyuncuların bulunduğu, Muradiye OSB tarafından yaklaşık 4 aylık bir çalışma sonucunda hazırlanan yarışmada ödüller görkemli bir geceyle sahiplerine takdim edildi.

Geceye Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, Millet Vekili Semra Kaplan Kıvırcık, Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Belediyelerin Temsilcileri, İl Müdürleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz’ın yanı sıra, il protokolü ve Manisalılar katıldı.

Halkın büyük ilgisi ve takdirini kazanan gecede konuşan Muradiye OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, Sinemanın bacasız sanayi olduğunu söyleyerek, Muradiye OSB’nin markalaşma yolunda attığı önemli adımların, organize sanayi bölgelerini parsel üreten, arsa tahsis eden yerlerden çıkarıp, topluma sosyal fayda sağlayan kuruluşlar da olabileceğini gösterdiklerini ifade etti.

Kıvırcık konuşmasının devamında; “Bugün, milyarlarca lira bütçeli film endüstrisi, ülkemizde de binlerce çalışanı olan bir sektördür. Bir organize sanayi bölgesi olarak, bu sektörde, bacasız fabrikalarda çalışmak, üretmek isteyen gençlere destek oluyor, onları heveslendiriyoruz.” dedi.

“SEVİNÇ” GECEYE DAMGA VURDU

1992 Yılında Hocalı’da yaşayan Sevinç’in Instagram hesabı olsaydı nasıl storyleri olurdu? Geçtiğimiz Şubat ayında Azerbaycan’da hayata geçirilen projede Hocalı Soykırımı “Sevinç’in Gözlerinden” anlatılıyor. Projeye göre, 1992 yılında günlük yaşantısını her güne bir “story” paylaşacak şekilde anlatan Sevinç, toplamda 26 hikâye paylaşıyor ve 26 Şubat 1992 tarihine gelindiğinde Soykırım’ın yaşandığı günü kendi kamera açısından anlatıyor.

Azerbaycan’ın unutamayacağı kederlerden olan Hocalı Katliamı’nın 30.yılına girdiğimiz 2022 senesinde, Azerbaycan’da hayata geçirilen proje, Jürinin takdirini toplayarak Onur Ödülü’ne layık görüldü.

İzleyenlere duygu dolu anlar yaşatan Ödül takdimi anında, ödülü Azerbaycan’a ulaştırmak üzere Muradiye OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık’tan teslim alan ve kendisi de bir Azerbaycan asıllı olan Muradiye OSB Sanayicisi Sinan Samancı, Hocalı Soykırımı’nı büyüklerinden dinlediği günleri anlatarak ödülü bu başarılı ve anlamlı projeyi hayata geçiren ekibe ulaştıracak olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

“GENÇ SİNEMACILAR DESTEKLENDİ”

Toplamda 4 kategoride 10 ödülün verildiği Zeytin Dalı Kısa Film Yarışması’nda iki de jüri özel ödülü verildi.

Ahmet Bedevi Senaryo Destekleme Ödülü’nün sahibi Takip adlı senaryosuyla Hüseyin Opruklu olurken, Gençler Kategorisinde Bir Şişe Belgeseli ile Gökhan Demirden birinci, Bir Kadın Daha ile Evrim Su Işık ikinci, İçimizdeki Savaş ile Abdurrahman Varlık üçüncü oldu.

Büyükler Belgesel Kategorisinde Bulak ile Evrim İnci birinci, Mektup ile Tolga Tatlı ikinci, Olamazsın Dediler ile Fulya Şengül üçüncü oldu.

Gecenin en heyecanlı ânı ise Büyükler Kurmaca Kategorisi ödülleri açıklandığı andı. Diğer kategorilerden farklı olarak toplamda sekiz finalistin olduğu kategoride, Nemli Kağıt filmi ile Emin Altunkaynak birinci, Cevher filmi ile İlcan Özulca ikinci Akifler filmi ile Ekrem Levent üçüncü olurken, Monoton filmi ile Efe Batın Budak Jüri Özel Ödülü’ne, Mukadderat filmi ile Sadık Kılıç ise Muradiye OSB Yönetim Kurulu Özel Ödülü’ne layık görüldü.